Idealny płaszcz wełniany – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o wybór idealnego płaszcza na zimę, to panie mają zazwyczaj olbrzymi z tym problem. W sklepach nie brakuje bowiem pięknych płaszczy wykonanych z syntetycznych materiałów, płaszczy kaszmirowych, jak i odzieży wierzchniej zrobionej z niezawodnej wełny. Co będzie najlepsze na chłodne miesiące? Jaki materiał sprawdzi się przy każdej pogodzie? Poniżej odpowiedź.

Wełniany, ciepły, wygodny płaszcz damski

Wełna to naturalne włókno pochodzące z owłosionych zwierząt. Wełny są używane do produkcji odzieży, dywanów i koców od wielu lat. Wełny różnią się jakością i ceną. Wełniany płaszcz jest dobry na zimę, ponieważ zapewnia ciepło, wygodę i pozwala skórze swobodnie oddychać. Jednak zakup wełnianego płaszcza wiąże się z dość dużym wydatkiem. Jak wybrać płaszcz z alpaki i nie wydać na niego fortuny? Przede wszystkim trzeba zajrzeć do znanych butików z płaszczami jeszcze przed sezonem zimowym.

Jaki płaszcz będzie najlepszy?

Wełny różnią się jakością w zależności od gatunku zwierzęcia, z którego zostały pobrane. Wełny merynosów są najwyższej jakości i najdroższe w produkcji. Wełny niższej jakości to: moher, włosie wielbłądzie, strzyż i owcza wełna piżmowa. Wełny syntetyczne imitują prawdziwą wełnę, ale nie mają tego samego wyglądu, ani też nie dają tyle ciepła, co prawdziwa wełna. Naturalne wełny mają miękką, jedwabistą konsystencję. Materiały syntetyczne mogą być gładkie lub czasami posiadają trochę meszku, w zależności od rodzaju użytego materiału syntetycznego. Cena jest dobrym wyznacznikiem jakości, ponieważ wyższe ceny zwykle oznaczają materiały lepszej jakości. Jednak nie zawsze jest to prawdą, ponieważ dostępne są wysokiej jakości tanie wełny syntetyczne. Należy również zauważyć, że nie wszystkie marki używają w swoich produktach prawdziwej, wysokiej jakości wełny. Większość marek umieszcza informacje o wyborze materiałów na metce lub na stronie internetowej, dzięki czemu można podejmować świadome decyzje o zakupie danej rzeczy.

Jak wybrać damski płaszcz z alpaki? 

Płaszcze z wełny alpaki są bardzo drogie, ponieważ tworzą je ręcznie wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy przy użyciu naturalnych barwników z roślin i zwierząt rdzennych dla obszaru, w którym żyją alpaki. Kolorystyka tradycyjnej sierści alpaki waha się od żywej czerwieni, przez głęboki błękit do ciemnego brązu, w zależności od regionu, w którym żyje zwierzę. W ostatnich latach lokalni projektanci wprowadzili nowoczesne interpretacje tradycyjnych płaszczy z alpaki, wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu, takie jak: mieszanki jedwabiu lub wełny z dodatkiem włókien syntetycznych, które zapewniają dodatkowe ciepło i lekkość. Podczas gdy płaszcze szyte na miarę mogą być droższe niż inne rodzaje odzieży zimowej, płaszczyk z alpaki dla kobiet zapewni ciepło w miesiącach zimowych bez uczucia dodatkowych kilogramowych. Futro alpaki jest wodoodporne, płaszcz z alpaki zapewnia suchość w porze deszczowej. Ponadto, niektóre projekty zostały wykonane w szkocką kratę, aby nadać odzieży wierzchniej jednocześnie wyjątkowy charakter i ciepło.

Jak pielęgnować wełniany płaszcz?

Nauka pielęgnacji wełnianego płaszcza jest niezbędna, aby przez długi czas wyglądał on dobrze. Wełna z czasem naturalnie zrzuca włókna, narażając się na zabrudzenie i bakterie. Można ograniczyć to odpowiednio pielęgnując swój płaszcz. Co kilka miesięcy dzięki regularnemu praniu i czyszczeniu chemicznemu będzie on wyglądał tak samo, jak w dniu zakupu. Nałożenie płynnego wosku po umyciu pomaga uszczelnić naturalne oleje, które sprawiają, że „włos” również wygląda miękko i lśniąco. Podczas przechowywania płaszcza trzeba unikać wysokich temperatur i wilgoci, ponieważ mogą one z czasem uszkodzić płaszcz. 

Modny płaszcz

Modny płaszcz zimowy damski powinien być długi, ciepły i lekki, ponieważ musi zakrywać główne obszary ciała, aby zapewnić ochronę przed chłodem. Warto postawić na model z wełny alpaki, ponieważ tkaniny syntetyczne wytwarzają ciepło, a nie pozwalają skórze swobodnie oddychać. Naturalne włókna wytwarzają ciepło pochłaniając je z ciała, utrzymując w ten sposób doskonałą ochronę przed zimnem. Modny płaszcz zimowy damski powinien mieć również kieszenie do przenoszenia drobnych rzeczy, takich jak: telefony komórkowe, portfele i klucze.